Socjalizacja

You are currently viewing Socjalizacja

Socjalizacja to proces uczenia się i przyzwyczajania do nowych bodźców, który ma na celu uniknięcia lęków i agresji w stosunku do nieznanych rzeczy, w życiu dorosłym psa. Socjalizacja to proces, który trwa od narodzin przez całe życie, ale najważniejszy czas socjalizacji przypada na 3 i 4 miesiąc życia szczenięcia.

Każdy odpowiedzialny hodowca i właściciel powinien przeprowadzać proces socjalizacji ze swoimi szczeniętami. Im więcej różnych bodźców zwierzę pozna w jak najwcześniejszym wieku, tym lepiej. Wówczas mamy szansę, że nasz zwierzak jako dorosły, nie będzie odczuwał lęku i/lub agresji, w stosunku do tych bodźców.
Bodźcem może być wszystko: inny pies, inne zwierze, worek powiewający na wietrze, drzewo, pralka na środku chodnika, wystrzał gaźnika lub skrzeczący ptak. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co może zadziałać na naszego psa w sposób stresujący. Dlatego najlepiej pokazać mu jak najwięcej, jak najwcześniej. Często stosowany jest system „złotej dwunastki”.

ZŁOTA DWUNASTKA
Złota dwunastka to przykładowy schemat socjalizacyjny, jaki powinien być przeprowadzony z każdym psem. Wszystkie bodźce powinny być napotkane przed 12 tygodniem życia po raz pierwszy, jednak kontynuacja i powtarzanie sytuacji dla prawidłowej socjalizacji jest konieczne.

Pies powinien:

Poznać 12 różnych powierzchni: drewno, parkiet, dywan, bruk, beton, linoleum, trawa, mokra trawa, ziemia, glina, muł, kałuże, głęboki piasek, w którym zapadają się łapy, gazety, powierzchnie jak stół, krzesło, stół wysypany drobnymi kamyczkami, itp.
Zabawa 12 różnymi przedmiotami: pluszowe zabawki, duże i małe piłki, twarde zabawki, dźwięczące zabawki, drewniane przedmioty, papier lub karton, pojemniki na mleko, sok, jogurty, rzeczy metalowe, klucze, itp.
Poznać 12 różnych miejsc: podwórko (codziennie), domy innych osób, podwórko szkolne, jezioro, staw, rzeka, łąka, łódka, piwnica, winda, samochód, poruszający się samochód, garaż, pralnie, kenel, weterynarz i salon psi (tylko, żeby powiedzieć cześć i dużo smaczków), itp.
Poznać i bawić się z 12 różnymi osobami (wyłączając rodzinę): dzieci, dorośli (głównie mężczyźni), staruszkowie, ludzie na wózkach, przechodnie, ludzie z laską, o kulach, w kapeluszach, habitach, okularach słonecznych, itp.
Poznać 12 różnych odgłosów (hałasy, trzeba uważać na komfort psychiczny szczeniaka): otwieranie drzwi garażu, dzwonek do drzwi, grające, bawiące się dzieci, plączące, krzyczące dziecko, ciężarówki, motocykle, deskorolki, pralka, zmywarka, wózki w sklepie, motorówka, klaskanie, głośne śpiewanie, spadający garnek, rżenie koni, odkurzacz, przeprowadzka, przyjęcie urodzinowe, itp.
Poznać 12 szybko poruszających się przedmiotów: deskorolki, rolki, rowery, motocykle, samochody, biegnący ludzie, koty, wiewiórki, konie, krowy, skutery, dzieci grające w piłkę, biegnące dzieci, odkurzacz.
12 Rożnych wyzwań: wchodzenie na, z, w i wokół pudla kartonowego, przechodzenie przez kartonowy tunel, chodzenie po schodach, pokonywanie przeszkód, gra w chowam i szukam, chodzenie przez drzwi na schodach, elektrycznie otwierane drzwi, parasol, balony, skoki przez pnie, kłody, kąpiel, itp.
Trzymanie przez właściciela i rodzinę 12 razy w tygodniu: pod pachą (jak piłkę), za klatkę piersiowa, za głowę, pomiędzy nogami właściciela, jak dziecko, trzymanie na podłodze w pobliżu właściciela, zaglądanie w uszy, zęby, pomiędzy palce, sprawdzanie temperatury, itp.
Jedzenie z 12 różnych pojemników: trzęsąca się miska (kula), metalowe, pudełko, papier, filiżanka, kubek, blacha do ciasta, patelnia, plastyk, kong, snackball, bustercube, torebka papierowa, itp.
Jedzenie w 12 różnych miejscach: podwórko, kuchnia, klatka, piwnica, pralnia, łazienka, dom znajomych, samochód, podwórko szkolne, pod parasolem, itp.
Zabawy z 12 różnymi psami (lub bezpiecznymi dorosłymi psami) jak tylko możliwe,
Zostawanie samemu, z dala od rodziny i innych zwierząt (5-45 minut) 12 razy w tygodniu

Miejsca, w których można socjalizować psa:
Tor agility, lotnisko i inne centra transportu, parki, galerie, warsztaty samochodowe, sklepy, banki, bary, ścieżki rowerowe, księgarnie, ogrody botaniczne, autobusy, biura, myjnia samochodowa, stacja benzynowa, kościół, urząd miejski, budowy, dentysta, lekarz, wystawy psów, place szkolenia psów, seminaria, windy (zwykłe i szklane), sklepy zoologiczne i myśliwskie, pikniki rodzinne, farmy, aby zobaczył konie, krowy, kurczaki, fast food, restauracje, różni ludzie, samochody, straż pożarna, pokaz sztucznych ogni, ruchome ścieżki, mostki, kino, teatr, place golfowe, sklepiki, fryzjer, sklep z narzędziami, autostrada, szkoła, wydarzenia sportowe, koncerty, szpitale, lodowisko, fabryki (hałas), biblioteka, poczta, sklep mięsny, muzeum, kluby nocne, centra opieki, pokazy, garaże, parkingi, przedstawienia, happeningi, pizzerie, miejsca na piątkowy wieczór, place zabaw, policja, domy opieki społecznej, wyścigi, parki dla rolkarzy i deskorolkowców, wydarzenia sportowe z udziałem dzieci, zatłoczone miejsca, metro, dworzec, sklepy z zabawkami, weterynarz, przystań, zoo, ulice, itp.

Każdy właściciel powinien pracować na własną rękę i zwracać uwagę na te bodźce, które są dla psa stresem. Dobrym pomysłem jest też zapisanie szczenięcia do psiego przedszkola, gdzie instruktor prawidłowo pokieruje elementami socjalizacyjnymi. Psiak będzie też miał możliwość nauczenia się podstawowych komend.