Blue Dog – gra dla najmłodszych

You are currently viewing Blue Dog – gra dla najmłodszych

„Blue Dog” to gra komputerowa dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat, oraz podręcznik dla ich rodziców i opiekunów. Wirtualni bohaterowie i scenki, w których biorą udział, prezentują sytuacje i zachowania problemowe, które mogą się pojawić w relacjach dziecko – pies.

Zjawisko pogryzień ludzi przez psy stanowi poważny problem. W Polsce liczba pogryzień jest trudna do ustalenia, gdyż wiele z nich nie jest w żaden sposób rejestrowanych. Szacuje się jednak, że rocznie może dochodzić nawet do około 10 tysięcy pogryzień!

Ofiarami pogryzień są głównie dzieci. Ocenia się, że są atakowane trzykrotnie więcej niż osoby dorosłe. Dotychczas sądzono, że do tych ataków przyczyniają się psy obce, to jest jednak błędne, gdyż zazwyczaj to psy znane dzieciom i ich rodzinom są przyczyną pogryzień. Najczęstszą przyczyną ataków, jest niewłaściwe zachowanie dziecka względem psa, wynikające z braku kontroli ze strony opiekunów.

Program edukacyjny dla dzieci i ich opiekunów „Blue Dog” wychodzi naprzeciw temu problemowi. Celem tego programu jest przedstawienie bezpiecznych sposobów postępowania i interakcji z psami, oraz zrozumienie pewnych psich zachowań, które czasem są mylnie interpretowane.

„Blue Dog” to gra komputerowa dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat, oraz podręcznik dla ich rodziców i opiekunów. Wirtualni bohaterowie i scenki, w których biorą udział, prezentują sytuacje i zachowania problemowe, które mogą się pojawić w relacjach dziecko – pies. Pokazują jak w danej sytuacji należy się zachować, jakich sytuacji unikać. Wyjątkowe w grze jest to, że można popatrzeć na sytuację z punktu widzenia zwierzęcia, co daje możliwość lepszego zrozumienia jego zachowania. W gra mamy podjąć wybór reakcji dziecka i rodzica podczas prezentowanej scenki. Nagradzane są jednak tylko prawidłowe sposoby rozwiązywania konfliktowych sytuacji.

Propagowaniem programu „Blue Dog” w Polsce zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Przy opracowaniu programu uczestniczyli lekarze weterynarii, behawioryści, psychologowie dziecięcy oraz pediatrzy, odbyło się to ze wsparciem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Strona domowa programu Blue Dog